Zastosowanie kostki brukowej:


Piękny ogród i otoczenie domu to wizytówka każdego właściciela. Kostka brukowa jest z powodzeniem wykorzystywana w architekturze ogrodów,tworzy pełne uroku alejki ogrodowe i altanki .Jest również chętnie wybierana do budowy oczek wodnych, chodników,parkingów, tras rowerowych, tarasów Wykorzystana do budowy podjazdu zapewnia stabilne podłoże o wysokich walorach dekoracyjnych.

Kostka brukowa jest materiałem niezwykle trwałym i niezawodnym, tworzącym piękne i modne otoczenie wokół domu. Jej odporność na zmienne warunki atmosferyczne, nie powodujące zmiany jej właściwości sprawia, że kostka brukowa wciąż jest najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym.

Kostka brukowa dostępna jest w wielu odmianach, kolorach i kształtach .Wiele z nich można dowolnie łączyć, tworząc w ten sposób wspaniałe, niezwykle efektowne wzory. Kostka brukowa prezentuje się elegancko i modnie, jest to idealny sposób na modne otoczenie wokół domu. Różne rodzaje kostki brukowej stwarzają wiele możliwości.

Jak układamy kostkę brukową:
Prace rozpoczyna się od usunięcia wierzchniej warstwy ziemi (humusu), czynność ta zwana jest też korytowanie. Głębokość usuniętej nawierzchni, zależna jest od przeznaczenia nawierzchni i może mieć głębokość 30-50cm. Kolejnym etapem jest zagęszczenie podłoża. Nawierzchnia musi mieć zapewniony prawidłowy system odwodnienia poprzez wykonanie kilkustopniowych spadków. To konieczny zabieg, który zapewni, że podczas opadów, woda nie będzie tworzyła kałuż na powierzchni, ale będzie spływała w wyznaczonym kierunku. Podbudowa jest kluczowym elementem, do zapewnienia przyszłej wytrzymałości i estetyki kostki. Głównym zadaniem podbudowy jest prawidłowy rozkład obciążeń. Na wykonanie podbudowy używa się tłucznia, żużlu, żwiru, grysu lub pospółkę o frakcji 30-60mm. Podbudowę układa się warstwami, ok. 10-centymetrowymi, każdą warstwę zagęszczając.

Ostatnim etapem, przed ułożeniem kostki brukowej, jest wykonanie podsypki, która zapewni prawidłowe osadzenie kostki. Można do tego celu wykorzystać: piasek lub grys albo żwir o frakcji 1-4mm lub mieszankę piaskowo-żwirową o frakcji 2mm. Podsypka powinna mieć grubość ok.3-5cm. Podsypkę, w przeciwieństwie do podbudowy nie zagęszcza się, ale jedynie wyrównuje. Zagęszczenie podsypki następuje dopiero po ułożeniu kostki.

Poprawnie ułożona nawierzchnia brukowa, ma być jednolitą płaszczyzną - równą, bez szpar między pojedynczymi kostkami, a jedynie ze spoinami 3-5 mm. Nawierzchnia taka wymaga jeszcze zagęszczenia płytą wibracyjną.

OFERTA FIRMY


  • OGRODZENIA BETONOWE
  • KOSTKA BRUKOWA
  • KRAWĘŻNIKI
  • BLOCZKI BETONOWE